Terapi ve Sosyal Aktiviteler

Terapi ve çeşitli sosyal aktiviteler yalnızca iyi vakit geçirmek gibi yüzeysel bir hedef için organize edilmeyip; yaşlılığın beraberinde getirdiği ruhsal ve fiziksel değişikliklerin olumsuz etkilerini azaltmak, Demans/Alzheimer gibi hastalıklardaki ajitasyon, agresyon ve çeşitli negatif sanrılardan kaçınmak; Parkinson gibi hastalıklarda denge ve koordinasyon sağlamak, düşmeleri önlemek, hafızayı çalıştırmak, motivasyon ve mobilizasyon gibi pek çok faydalı amaca hizmet etmek için planlanır. 

Terapi ve sosyal aktiviteler sağlık ve kişisel bakım hizmeti içeriği kadar önemli ve vazgeçilmez çalışmalar bütünüdür. A-Dora’da günlük, haftalık, aylık tema içeren düzenli aktiviteler gerçekleştirilir. 

Sağlık ve kişisel bakım hizmeti içeriği kadar önemli ve vazgeçilmez çalışmalar bütünüdür. Günlük, haftalık, ayın temasını içeren düzenli planlı aktiviteleri içerir. 

Fizyoterapi (Bireysel ve Grup): Fizyoterapi hizmetlerinde, her iki tesisimizde tam zamanlı olarak hizmet veren fizyoterapistlerimiz, günlük sabah sporları ve bireysel fizyoterapi seanslarına ek olarak, haftada 3 gün müzik, çeşitli spor aletleri (plates bantları, dumbell’lar vb) ve çeşitli oyunlar eşliğinde (kriket, dart, top, vb.) grupça uyum halinde gerçekleştirilmektedir. Kas ve eklemler olabildiğince çalıştırılarak, sarkopeni (kas erimesi) önlenmesi, kireçlenmelerin hafifletilmesi, denge sağlanması ve hareketsizliğe bağlı gelişebilecek sorunların önlenmesi sağlanmaktadır. 

Müzik Terapi: Müzikle yapılan terapilerde ritim tutma, bedenle müziğin uyumu, el-göz-kulak koordinasyonu sağlama, tanıdık şarkılara eşlik etmenin sakinlerimiz üzerinde terapötik olarak pek çok yarar sağladığını gözlemleyebiliyoruz. 

Mutfak Atölyeleri: Haftanın belli günleri ara öğünde ikram edilen börek, salata, kek, pasta vb. ürünler sakinlerimiz hijyen kurallarına uygun olarak sakinlerimizin hazırlaması için organize edilir. Hem keyifli hem lezzetli bir aktivitenin yanı sıra unutulan becerileri tekrar canlandırma ile hafızaya da katkı sağlanmış olur. 

Çeşitli Hafıza Oyunları ve Sanat Aktiviteleri: Ebru, ahşap boyama, mandala, keçe çalışmaları, quiling (kağıt kıvırma sanatı), kil ile seramik çalışmaları, uygulanan ve sevilen etkinlikler içinde yer almaktadır. 

Geziler, Özel Gün Organizasyonları: Anneler günü, babalar günü, milli ve dini bayramlar… 

Doğum Günleri: Doğum günleri kişinin kendisi ve arkadaşları ile birlikte kendi elleriyle yaptıkları bir pasta ile kutlanır. 

Düşünsel Demans Terapisi: Felsefe uzmanı tarafından hazırlanmış bir hikayenin yine felsefe uzmanı tarafından sokratik sorgulama yöntemi ile yorumlanmasını içeren bir hafıza çalışmasıdır. Düzenli olarak uygulanır.