Demans ve Huzurevi

Demans’lı bireyin semptomları zamanla kötüleşir. Her gün daha fazla bakıma ve desteğe ihtiyacı olur. Bu nedenle bir huzurevine taşınmak, rahatsızlığı bulunan bireyin ihtiyaçlarının daha iyi karşılanacağı anlamına gelir. Bir yakınınızın Demans ile mücadelesine destek olurken bu kararı vermek zor olacaktır. Ancak huzurevine taşınmanın birçok olumlu yönü olacağını unutmamak gerekir. 

Örneğin:
1. Profesyonel bir ekipten 24 saat destek,
2. Demans’lı bireylerin güvenli bir yerde olduğunu bilmek,
3. Hastanın diğer huzurevi sakinleri ile sosyal aktiviteler yapabilme olanağının sağlanması. 

Huzurevine Taşınmaya Karar Vermek

Buna bazen Demans’lı birey karar verebilir. Ancak Demans’ı olan bir kişi genellikle karar verme yetisine sahip değildir. Kişi üzerinde vekalet sahibi olanlar onun için en iyisinin bu olacağını bilmeli ve ona göre karar vermelidirler. Gerekirse Demans rahatsızlığı olan yakın ile konuşarak birey ikna edilmelidir. Daha sonra bir hazırlık aşaması olacaktır. Bu aşamada gerekli yeterliliğe sahip huzurevi ve bünyesinde bulundurduğu sosyal hizmet uzmanı ile süreç başlatılır. 

Doğru Huzurevi 

Bir huzurevine gittiğinizde kendinize etrafa bakmak için bir süre tanıyın. Yöneticiler ve personelle zaman geçirin. Gitmeden önce birkaç hazırlık yapmanız sizin ve yakınınız için yararlı olacaktır. Örneğin; merak ettiklerinizi listeleleyin, kriterlerinizi belirleyin. 

Listenizde huzurevinin yeterliliği, personelin yaklaşımı, huzurevi sakinlerinin mutluluğu, konforu ve huzurevi ile aileler arasındaki ilişkiye dair soruların olmasında fayda vardır. 

A-Dora Huzurevleri – Özel Bakım Üniteleri; 

  • Bir huzurevi için çok uygun konumdaki şubeleri,
  • Huzurevi sakinlerinin en iyi hizmeti almasını sağlayacak alt yapısı,
  • Demans ve Alzheimer hastalarının keyifle katılabileceği etkinlikleri,
  • Profesyonel ve saygılı personeli ile yanınızdadır. 

Kaliteyi hissedeceksiniz!