Demans Bakımı

Demans; düşünce, davranış ve hafızada sorunlara sebep olan, giderek kötüleşen beyin rahatsızlığıdır.  Demans tek başına hastalık değil, bir sendromdur. Demans belirtileri birkaç beyin hastalığında sıklıkla görülür ve zamanla kötüleşir. 

İlaçlar bazı Demans türlerinde etkiyi yavaşlatabilir, semptomların daha hafif seyretmesine yardımcı olabilir. Ancak unutulmamalıdır ki bazı Demans türlerinin bilinen bir tedavisi yoktur. Demans’ın çok farklı türleri vardır ve uygulanan tedaviler bireyin sahip olduğu Demans türüne göre değişiklik gösterir. 

Demans’la ilgili en korkutucu durum, hastalığın ilk aşamalarında beyinde meydana gelen değişikliğin fark edilememesidir. Ufak hafıza kayıpları, küçük kafa karışıklıkları, hafif dağınıklıklar ve belki hafif de kişilik değişikliği… o kadar. Ancak bunlar zamanla derinleşir ve birey bakım desteği olmadan yaşayamaz hale gelir. 

A-Dora Huzurevi gibi özellikle Alzheimer, Demans, Parkinson, İnme gibi geriatri hastalarına yardım eden kurumlarla görüşmenizde fayda vardır.