Pandemi Döneminde Huzurevi

COVID-19, Huzurevi Arayışını Ne Şekilde Etkiliyor?
COVID-19 göz önüne alındığında bir yakınınıza huzurevi araştırmak pandemi sonrasına göre farklı kriterleri kontrol etmeyi gerektiriyor. 

Covid-19 Salgınında Huzurevi Araştırmak
Korona virüsle ilgili kısıtlamalar genişlerken, huzurevleri de uzun süreli bakım için sakinlerini ağırlamaya devam ediyor. Hayatın doğal süreci gereği bazı aileler de yakınları için vasıflı bir bakımevi arayışı içine giriyor. Ancak Covid-19 göz önüne alındığında bir yakınınıza huzurevi araştırmak bir yıl öncesine göre farklı kriterleri kontrol etmeyi gerektiriyor. 

Kalifiye bir huzurevine karar vermek için doğru soruları sormalısınız. Bu yeni soruların bir kısmı şunlardır: 

  • Huzurevi, yeteri miktarda koruyucu ekipmanı bulunduruyor mu? Yeteri kadar ve kaliteli önlük, maske ve eldiven var mı? Personel bu ekipmanı kullanma konusunda yeterli eğitime sahip mi? 
  • Personelin COVID-19 testleri yapılıyor mu? Tesise giriş çıkışlarda, ateş ölçümleri dahil, sağlık kontrolleri düzenli olarak gerçekleştiriliyor mu? 
  • Bakımevi bünyesinde izolasyon koşulları nasıl sağlanıyor? İzole olma hali rehabilitasyon çalışmalarını ve etkinlikleri nasıl etkiliyor? Duruma uygun etkinlikler düzenleniyor mu? 
  • Uzaktan teknoloji desteğiyle takip yapılıyor mu? Teknolojinin önemi giderek artıyor. Özellikle COVID-19 döneminde yakınları huzurevinde kalan bireyler, odaları ve yakınlarını uzaktan takip etmek isteyebiliyor. Bu talep teknoloji ile destekleniyor mu? 
  • Huzurevi çalışanları salgın için yeterli eğitime sahip mi? Bu eğitimlerden sağlanan edinimler günlük işlerde kullanılıyor mu? 

Yıllarca distopik bilim-kurgu filmlerinde izlediğimiz inanması güç günleri yaşıyoruz. Sokağa çıktığımızda ellerinde eldiven, yüzlerini maskeyle örtmemiş insanları gördüğümüzde bu kişilerden çekiniyor ve uzak durmaya çalışıyoruz. Böyle olağanüstü günlerde huzurevinin pandemi ile uyumlu çalışmalar yürütmesi çok doğaldır, hatta şarttır. Bu çabalara en büyük destek huzurevi sakinlerinin yakınlarından gelecektir.

Alzheimer, Demans gibi rahatsızlıklar yaşayan insanlar, el yıkama, öksürüğü veya hapşırmayı örtme, sosyal mesafeyi koruma ile ilgili tedbirlere uymakta güçlük çekebilirler. Bu nedenle huzurevi personeline güvenmek ve sevdiklerimizi bir süre uzaktan kontrol etmek çok daha güvenlidir. 

Doğru huzurevi bulunduktan sonra, huzurevi sakinlerinin yakınlarının da sorumlulukları olduğunu unutmamak gerekir. 

Adora Huzur Evi internet sitesinde yer alan hiçbir içerik kaynak gösterilmeden alıntılanamaz, izinsiz olarak kopyalanamaz veya başka mecralarda yayınlanamaz.