1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü

Uluslararası Yaşlılar Günü Bize Neleri Anlatıyor!

14 Aralık 1990 günü yapılan Birleşmiş Milletler Genel Kurulu her yıl “1 Ekim” tarihinin “Uluslararası Yaşlılar Günü” olmasını kararlaştırdı.

2019 yılı itibariyle dünyada 703 milyon 65 yaş üzeri insan yaşıyor. Önümüzdeki 30 yıl içerisinde ise bu rakam iki katından fazla artacak ve yüzyılın ikinci yarısından itibaren yaşlı nüfus 1,5 milyarın üzerinde olacak. Tabloyu ağırlaştıran asıl veri ise 1,5 milyar yaşlı insanın üçte ikisinden fazlasının az gelişmiş ülkelerde yaşayacak olması.

İşte tüm bu veriler doğrultusunda yaşlılıkta ortaya çıkan sorunlar veya yaşlıların sahip olması gereken fırsatlar çok önemli hale geliyor.

Sağlık, yaş, yetenekler, cinsiyet, coğrafi konum, sosyo-ekonomik statüleri ne olursa olsun yaşlı bireylerin haysiyetli ve ayrıma maruz kalmadan bir yaşam sürdürmeleri toplumun tamamına düşen bir görevdir.

Yaşlılıkta çalışmak zorunda kalan bireylerin yaşam koşulları, yaşlı insanların sağlıkları, temel hak ve özgürlüklerinin teminat altına alınabilmesi konuları çok karmaşık ve özen isteyen bir konu olarak önümüzdedir.

1 Ekim elimizde çiçeklerle yaşlılarımızı ziyaret edeceğimiz bir gündür.

Ancak 1 Ekim sadece bu değildir. 1 Ekim Uluslararası Yaşlılar Günü, aynı zamanda, onların yaşamlarına dokunmak ve hepimizin ortak kaderi olan bu yılların kaliteli yaşanmasını sağlamak için gerekli çalışmayı yapmak, yapılan çalışmalar destek olmak günüdür.

Unutmayın!

Adora Huzur Evi internet sitesinde yer alan hiçbir içerik kaynak gösterilmeden alıntılanamaz, izinsiz olarak kopyalanamaz veya başka mecralarda yayınlanamaz.