Evde Yaşayan Demans’lı Bireyler İçin Etkinlik Önerileri

Evde Yaşayan Demans’lı Bireyler İçin Etkinlik Önerileri 

Azheimer veya Demans’lı bir yakınınıza evde bakım sağlıyorsanız ihtiyaç duyabileceğiniz bazı etkinlik tavsiyelerini sizler için derledik.

Salgın hastalık nedeniyle evimize kapandığımız şu günlerde evlerinde izole bir hayat yaşamak zorunda kalan aile fertleri için zaman çok zor geçiyor. Bir de evde Alzheimer veya Demans’lı bir birey varsa onlar için de bazı etkinlikler düzenlemek zorunluluk haline geliyor. 

Altyapısı Alzheimer ve Demans’lı bireyler için hazırlanmış huzurevlerinde yaşamayanlar için hayatın tekdüzeliğinden kurtulmanın yolunu açan, onları hayata bağlayan ve hatta bazı yeni kazanımlar sağlayan bazı etkinlikleri, Alzheimer ve Demans’lı bireylerle ilgilenen yakınları için paylaşmak istedik. 

SANAT TERAPİSİ

Müzik, görsel sanatlar, drama, yazma gibi çeşitli sanat faaliyetleri Alzheimer’lı bireylere bakıcılık yapan yakınlarının hayal güçlerine bağlı olarak çok çeşitli hale getirilebilir. Bunlar ayrıca Alzheimer’lı bireylerin davranışsal sorunlarının azalmasına ve kendilerini ifade etmek için bir çıkış noktası sağlamaya da yardımcı olur.

Müzik dinlemek, baktığınız kişiyle zaman geçirmenin en basit ve en uygun maliyetli yollarından biridir. Telefonunuzdaki radyo veya müzik uygulamasını açmak ve bakımınızdaki kişi için eğlenceli ve tanıdık bulduğu şarkıları çalmak için neredeyse sıfır çaba gerektirir. 

Oluşturacağınız bir liste ile onun ruh halini de düzenleyebilirsiniz. Örneğin onu daha enerjik hale getirmek için enerjik parçalar veya gün sonunda yavaşlaması için daha sakin parçalar seçebilirsiniz. 

Müzik dinlerken, onları müziğin ritmine katılmaya yönlendirin; alkışlamak veya dans etmek gibi. Eğer kendi başlarına bunu yapıyorlarsa onlara katılın, siz de alkışlayın onlarla dans edin. 

Bireylerin kendini ifade etmek için yapabilecekleri en güzel sanat etkinliklerinden olan resim, çizim ve heykel gibi sanat projeleri Alzheimer’lı birine başarı hissi de verebilir. 

Bakımınızdaki kişi Alzheimer’ın orta ila geç aşamalarındaysa, her bir eylemi nasıl gerçekleştireceklerini göstererek başlamalarına yardımcı olmanız gerekebilir. Ona herhangi bir hastalık bulaşması riskine karşı kendi hijyeninize dikkat etmeyi, toksik olmayan malzemeleri kullanmayı ve keskin aletlerden kaçınmayı unutmayın. 

Kendi başyapıtlarını yaratırken onlara cesaret verin sohbet edin, ancak işlerini bitirmek için, ihtiyaç duyuyorlarsa, onlara bol zaman ve geniş bir yer verin. 

UYGULAMALI FAALİYETLER

Alzheimer’lı biriyle yapılacak en güzel faaliyetler kurallara veya puanlamaya dayalı olmayanlardır. Bunlar evde yaptığınız günlük aktivitelerdir. 

Masayı kurmak, tozunu almak ve yatağı yapmak gibi aktiviteleri kendiniz muhtemelen çok daha hızlı yapabilirsiniz, ancak ilgilendiğiniz kişiden yardım etmesini istemek ona bir amaç duygusu verir ve yaptığının sonuçlarından keyif almasını sağlar.

Bakımınızdaki kişinin evde bazı görevler yüklenmesine izin vermek, ona ailenin değerli bir üyesi olduğunu, katkılarına ihtiyaç duyulduğunu ve takdir edildiğini gösterir. 

BASİT OYUNLAR

Yapboz bulmacalar, oyun kartları, kelime bulmacaları, Alzheimer’lı kişi için eğlenceli ve kolayca uyarlanabilen basit oyunlardır. 

  • Sevdikleri konuları içeren bulmacalar bulmaya çalışın,
  • Kartlar yardımı ile eşleşme oyunları oynayın,
  • Oyun kartlarını sayılara, renklere veya çeşitlerine göre ayırmasını isteyin,
  • Zar oyunları el becerisinin korunmasında faydalı olabilir. 

Ayrıca okuma ve anılarından oluşan bir hafıza kutusu oluşturmak hem sizin için hem de onun için çok hoş dakikalar yaşanmasına vesile olabilir. 

A-Dora Huzurevi’nde uzmanlar tarafından düzenli olarak etkinlikler düzenlenmekte ve sakinlerimizin yaşam kalitelerinin yüksek olması için gerekli çalışmalar yapılmaktadır. Konu hakkında her türlü sorularınızı, internet sitemizden, sosyal medya hesaplarımızdan veya mesai saatleri içinde telefonumuzdan bize ulaşarak, sorabilirsiniz.

Adora Huzur Evi internet sitesinde yer alan hiçbir içerik kaynak gösterilmeden alıntılanamaz, izinsiz olarak kopyalanamaz veya başka mecralarda yayınlanamaz.