Okuryazar Olmak Alzheimer’ı Önler mi?

Yeni araştırmalara göre okuma yazmayı hiç öğrenmeyenlerde Demans gelişme riski okuma yazma bilenlere göre üç kat daha fazladır. Bulgular, okuma yazma ve diğer entelektüel uyaranların beynin güçlendirilmesine ve hatta Alzheimer hastalığına ve diğer bunama biçimlerine karşı korunmasına yardımcı olabileceğine dair artan kanıtlar ortaya koymaktadır. 

Columbia Üniversitesi’nden Jennifer J. Manly: “Okuma ve yazma becerisi, insanların gazete okumak, çocuklara ve torunlara ev ödevlerinde yardımcı olmak gibi beyni kullanan daha fazla etkinliğe katılmalarına olanak sağlıyor. Yeni çalışmamız okuma ve yazmanın sağlıklı bir beynin korunmasında önemli faktörler olabileceğine dair kanıtlar sunuyor. 

“Çalışmamız ayrıca okuryazarlığın sadece dil yeteneğini değil, bellek ve düşünme yeteneğini de genel olarak daha yükselttiğini ortaya koymaktadır. Bu çalışmalar okumanın Demans’ı önlemeye veya geciktirmeye yönelik şekilde beyni güçlendirmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. 

Daha önceki çalışmalar, sadece birkaç yıllık eğitimin dahi Alzheimer için risk faktörünü aşağı çektiğini gösteren ipuçları sağlıyordu. Kitap okumak, ikinci bir dil öğrenmek, bulmaca çözmek veya bir müzik aleti çalmak gibi aktivitelerin düşük Demans riski ile bağlantılı olduğu düşünülmüştü. 

Çalışmanın dördüncü yılından itibaren okuma yazma bilmeyenler iki kat daha fazla Demans geliştirmişti.

Araştırmacılar, okuma yazmanın sadece dil becerisini değil, aynı zamanda çalışma belleği, görsel bellek, mekansal işleme ve motor becerilerini de güçlendiren beyne yeniden yapılandırma için farklı yollar sunan önemli bir faktör olduğunu söylüyor. 

Kaynak: Miguel Arce Renteria, PhD, Jet MJ Vonk, PhD, Gloria Felix, BA, et al: “Düşük eğitim almış yaşlı yetişkinler arasında cehalet, demans riski ve bilişsel yörüngeler.” Nöroloji 13 Kasım 2019 

www.alzinfo.org 

Adora Huzur Evi internet sitesinde yer alan hiçbir içerik kaynak gösterilmeden alıntılanamaz, izinsiz olarak kopyalanamaz veya başka mecralarda yayınlanamaz.