Glüten Neden Zararlıdır?

Araştırmalar, glütenin hafıza kaybına neden olmak, Demans ve Alzheimer hastalığı riskini arttırmak gibi yan etkilerinin olduğunu ortaya koyuyor. 

Sabahları yediğimiz poğaçanın ya da makarnanın ne önemi olabilir ki! Tekrar düşünün. Buğdayda Çölyak* hastalığı veya glüten hassasiyeti olmayanlar için bile tehlikeli olabilecek miktarda glüten vardır. 

Son 30 yılda Çölyak hastalığı dört kattan fazla artış göstermiştir. Nüfusun yaklaşık %10’unda glüten intoleransı görülmektedir. Bu oranlar glütensiz bir diyet uygulamanın beyin sağlığı için ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. 

Gerçek şudur ki; glüten intoleransı veya Çölyak hastalığı olanların içinde sindirim sorunlarından veya mide ağrılarından şikayetçi olanlar oldukça küçük bir azınlıktır. Glüten intoleransı olanlar için gluten, hafıza kaybı ve biliş de dahil olmak üzere semptomların ortaya çıkmasından önce, yıllarca beyinde sessizce hasara yol açabilir. 

Çalışmalar Çölyak hastalığının gelişiminde rol oynayan transglütaminaz enziminin aynı tipinin, Alzheimer ve Parkinson hastalığının gelişiminde de rol oynadığını göstermektedir. 

Ayrıca glütensiz diyetlerin bazı Demans belirtilerinin ortadan kalmasına sebep olduğu gözlemlenmiştir. 

Diyetinizdeki gluteni kesmek, pek çok nedenden dolayı denemeye değer. 

*Çölyak: İnce Bağırsakta, giderek kronikleşen Protein ve Karbonhidrat hassasiyetidir. 

Adora Huzur Evi internet sitesinde yer alan hiçbir içerik kaynak gösterilmeden alıntılanamaz, izinsiz olarak kopyalanamaz veya başka mecralarda yayınlanamaz.