Mevsimlerin Alzheimer Hastaları Üzerindeki Etkileri

Columbia Üniversitesi tarafından 70’li, 80’li ve 90’lı yaşlarında, bir kısmı Alzheimer hastası olan bireylerle bir araştırma yapıldı. Mevsimlerdeki değişmelerin ileri yaştaki bireyler üzerindeki etkileri araştırıldı. Bulgular, mevsimlere bağlı olarak Alzheimer hastalarında yıllarla ifade edilebilecek değişimler olabileceğini gösteriyor.

Araştırma, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Fransa’da yaşayan etnik kökenleri farklı 3.300’ü aşkın yaşlı yetişkinle yapıldı.

Katılımcılar;

  • Çalışma hafızası,
  • Algısal hız,
  • Görsel yetenekler içeren 19 farklı bilişsel testten geçtiler.

Araştırmacılar mevsimlerin Alzheimer, Demans, hafif bilişsel bozulma ve gen aktivitesi üzerinde sebep oldukları değişimleri aradılar.

Çalışma sonunda ortaya çıkan bazı sonuçlar şöyle:

Alzheimer tanısı konulan katılımcılarda mevsimsel olarak daha büyük dalgalanmalar görünürken, bu durum Demans hastalarında daha küçüktü. 

Araştırmayı yürüten nörolog Philip De Jager, “mevsimlere bağlı farkın” oldukça büyük olduğunu söylüyor: “Bilişsel işlev doğal olarak yaşla birlikte düşer. Mevsimler arasındaki fark ise daha dramatik olabiliyor. Bilişsel performans ilkbahar ekinoksu civarında en düşük seviyedeyken, kademeli olarak yükselerek eylül ekinoksu civarında en yüksek seviyesine yükseliyor. Öyle ki bireylerin bilişsel seviyesi, kış aylarında, yaz aylarına göre kabaca dört yaş yaşlıymış gibi işlev görebiliyor. diye tanımladı. 

Bu sürelerde uyku saatleri, fiziksel aktivite ve depresyon gibi semptomlarda ise belirgin bir değişim saptanmadı. 

Daha etkili araştırmalarla desteklenmesi gereken bu çalışmayla, Alzheimer’lı kişilerde mevsime dayalı değişimlerin diğer Demans türleri ve bilişsel sorunlar yaşayanlar için geliştirilecek tedavilerde de fayda sağlayabileceği düşünülüyor. 

Bu araştırma ayrıca Alzheimer hastalarının kış aylarında, bahar ve yaz aylarına oranla daha fazla bakıma ihtiyaç duyacağını gösteriyor. 

Adora Huzur Evi internet sitesinde yer alan hiçbir içerik kaynak gösterilmeden alıntılanamaz, izinsiz olarak kopyalanamaz veya başka mecralarda yayınlanamaz.