Demans Hastası Babaya Babalar Günü Hediyesi!

Demans’lı babanızın “Babalar Günü’nü” kutlamanın yanında ona bir de hediye almak isteyebilirsiniz. Babanızın neye ihtiyacı vardır veya ne ister? 

Bunu tespit etmek için babanızın Demans’ının hangi aşamada olduğunu ve neler yapabildiğini düşünün. Sonrası o kadar da zor değil. İşte size birkaç hediye önerisi. 

Erken Dönem Demans Aşamasında;

• Bulmaca Kitabı – Bu hediye bilişsel sağlığı için yardımcı olabilir.
• Sevdiği filmlerden birinin DVD’si – Birlikte izlemeyi unutmayın.
• Bir model veya oyuncak araba –Aslında ilk arabasının markasında bir model çok hoş olabilir. Ancak bilmiyorsanız, en sevdiği modeli seçebilirsiniz. Model arabanın montajının kolay, parçalarının küçük olmamasına dikkat edin.

Orta Dönem Demans’ta;

  • Saat – Hem saati hem de tarihi gösteren kalın dijital ekranlı bir saat güzel olabilir.
  • Puzzle – Bir araya getirmesi kolay, büyük parçaları olan bir bulmaca arayın.
  • Basit bir Tahta Oyunu –Dama veya Domino olabilir.
  • Mantar Pano – Demans’lı babanızın duvarında önemli tarihleri ve olayları gösteren, ailenin sevgi mesajlarının bulunduğu bir mantar pano güzel olmaz mı?

Son Dönem Demans’ta;

Rahat kıyafetler – A-Dora çalışanlarıyla yaptığımız görüşmelerde normalden biraz daha geniş elbiseler, şortlar, yaz ayları için kısa kollu düğmeli gömleklerin çok iş gördüğünü söylediler. Mümkün olduğunca tek renk olmalarına dikkat edin. Karmaşık desenler akıl karışıklığına sebep olabilir.
• Geniş kenarlı bir şapka – Yaz sıcakları sizi olduğu kadar babanıza da davetkar davranıyor. Güneşin ve güzel bir havanın keyfini yaşarken, güneş yanıklarından korunmanın en güzel yollarından birinin geniş kenarlı bir şapka olduğunu hepimiz biliriz.
• Bornoz –Sevdiği renkte hafif bir bornoz çok güzel bir hediye olabilir.

Demans’ın hangi aşamasında olursa olsun, babanızın sevdiği yemekler veya tatlıların en güzel hediye olduğunu bir kenara not edin.

Babanız Alzheimer, Demans veya buna benzer rahatsızlığı nedeniyle babalar gününü idrak edemeyebilir. Ne için bir kutlama yaptığınızı anlamayabilir. Ancak anın keyfi ve sizinle birlikte olmanın mutluluğu çok önemli değil mi? Onunla görüştüğünüz anları daha kaliteli hale getirerek yılın her gününü Babalar Günü haline getirebilirsiniz! 

Adora Huzur Evi internet sitesinde yer alan hiçbir içerik kaynak gösterilmeden alıntılanamaz, izinsiz olarak kopyalanamaz veya başka mecralarda yayınlanamaz.