Babalar Günü

Demans’lı babanızla “Babalar Günü” kutlamak! 

Başlarda varlığını bile hissetmediğiniz bunama zamanla gelişir; birey fiziksel ve zihinsel olarak geriler. Babanız bunamadaki aşamasına bağlı olarak önce doğru kelimeleri bulmakta zorlanır. Demans’ın ilerleyen evrelerindeyse daha da geri düşerek sizinle olan özel bağı da kopar. Ayakta durmakta bile zorlanır.  

Babalar Günü’nde babanızı mutlu etmek eskisinden biraz daha fazla emek isteyebilir. Ancak yine de bu günü çok özel kılabilirsiniz. Babanızın Demans’ının aşamasına göre yapabileceğiniz etkinlikler hakkında size bazı ipuçları vermek istedik. Unutmayın A-Dora Huzurevi bünyesinde sakinlerimizin tüm ihtiyaçları yanında sosyal gereksinimleri de karşılanır. Ancak hiçbir ilişki bir babayla evladı arasındaki bağdan daha rehabilite edici olamaz.

Neler Yapabilirsiniz?

1. Gezintiye Çıkın: Yakın yerleri keşfederek ilgi çekici mekanları, müzeleri ziyaret ederek çok güzel bir gün geçirebilirsiniz.

2. Onunla Bir Şeyler Yiyin: Yol kenarında bir dondurmacıda oturmak için çok güzel bir zaman. Yürüyerek yemekte zorlanabilir. Güzel bir yere oturarak dondurmanızı yiyin.

3. Bir Fotoğraf Albümü Oluşturun: Özellikle Demans’ın ilk evrelerindeyken birlikte geçirdiğiniz zamanları gösteren fotoğrafları bir araya getirmek hafızayı tetiklemekte faydalı olabilir.

4. En Sevdiği Müzikleri Dinleyin: Babanızın en sevdiği müzikleri bir araya getiren bir albüm oluşturun. Onunla birlikte oturun, dinleyin, dans edin. Unutmayın Demans bakımında müzik güçlü bir araçtır. A-Dora Huzurevi’nde bir her Perşembe “Müzikle Terapi” etkinliği düzenliyoruz. (Müzikle Terapi Sayfasını Ziyaret Edin)

5. Hatta Konsere Gidin: Sevdiği müzikleri dinlerken yüzünde oluşan gülümsemeyi görmek büyük zevk olacaktır.

6. Spor Etkinliği Yapın: Eğer Demans’ın ilk aşamalarında ise tuttuğu takımın maçına gitmek, birlikte tezahürat yapmak çok keyifli olabilir. Ancak dikkatli olun yoğun gürültü, aniden yükselen sesler onu olumsuz yönde etkileyebilir. Eğer böyle bir endişeniz varsa veya daha ileri aşamalardaysa televizyonda bir müsabaka izleyebilirsiniz.

7. Ailece Bir Araya Gelin: Ailece onu ziyaret edip birlikte vakit geçirmenin tadına doyamayacaksınız.

8. Babanız Hakkında Yazın: O sizin için ne kadar önemli? Hayatınıza neler kattı? Yazın ve ona sesli olarak okuyun. Hatta bir kopyasını da odasına bırakın.

9. Onunla Geçirdiğiniz Zamanı Bölmeyin: Babanızla geçireceğiniz zamanda cep telefonundan ve harici uyarıcılardan uzak duracak şekilde programınızı ayarlayın. 

Adora Huzur Evi internet sitesinde yer alan hiçbir içerik kaynak gösterilmeden alıntılanamaz, izinsiz olarak kopyalanamaz veya başka mecralarda yayınlanamaz.