Demans Bakımında İpuçları

Demans’la ilgili en korkutucu durum, hastalığın ilk aşamalarında beyinde meydana gelen değişikliğin fark edilememesidir. Ufak hafıza kayıpları, küçük kafa karışıklıkları, hafif dağınıklıklar ve belki hafif de kişilik değişikliği; o kadar. Ancak bunlar zamanla derinleşir ve birey bakım desteği olmadan yaşayamaz hale gelir. 

Eğer profesyonel bir bakım geçmişiniz yoksa sizi en çok zorlayacak konulardan biri Demans’lı yakınınızın yardımınızı reddetmesi olacaktır. Ama bu durumda geri çekilmeniz seçeneklerden biri değildir. Bakımını üstlendiğiniz yakınınızın desteği kabul etmesi için ikna etmenizde yardımcı olacak bazı başlıkları bir araya getirdik.

 1. Nasıl Hissettiğini Anlamaya Çalışın: Kendinizi Demans’lı veya Alzheimer’lı bireyin yerine koyabilirseniz bazı şeyler daha anlaşılır olur. Yaşlılığı kabul etmek zaten zordur. Ancak üzerine bağımsızlığın da kaybedildiği bir süreç başlamıştır. Bunu reddetme ihtiyacı ve ihtimali çok yüksektir. 

Bu durumda kendisine şefkatle yaklaşın. Eğer yapabiliyorsanız A-Dora Huzurevi gibi özellikle Alzheimer, Demans, Parkinson, İnme gibi geriatri hastalarına yardım eden kurumlarla görüşmenizde fayda vardır. 

 1. Soru Sorun: Demans’lı yakınınıza doğrudan bakım hizmeti veriyor veya eşinizin yükünü hafifletmeye çalışıyor olabilirsiniz. Her iki durumda da ihtiyaç duyulan yardımın nasıl olması gerektiği hakkında tehdit edici olmayan, yakınınıza tercih hakkı tanıyan sorularla doğru cevapları almaya çalışın.
   
 2. SabırlıOlun: Demans’ın ilk evrelerinde olan bir yakınınızla sohbet ederken, cümlelerinizi uzun tutmamaya ve sohbetin konularını parçalamaya çalışın. Derin içeriği olan, spesifik konular aklını karıştıracaktır. Bu durumda birey agresifleşebilir. Sabırla dinleyin. Akıl karışıklığını giderecek şekilde konuya açıklık getirin.
   
 3. Seçim Hakkı Tanıyın: Sevdiklerinize seçenekler vermek, sürecin parçası olmalarına ve alınan kararlar üzerinde kontrol sahibi olduklarını hissetmelerini sağlar. Unutmayın Demans onun tercihi değildi. Bakım için yaptığınız yardımlar da öyle.
   
 4. Sakin Olun:Süreç boyunca Demans’lı bireyin saygınlığını korumak çok önemlidir. İhtiyaçlarının ortaya konması, tercihlerine saygı gösterilmesi, ortaya çıkan durumu kabullenmesi için zaman tanınması, sürecin çok daha rahat ilerlemesine yardımcı olur.  

Karşınızdaki kişi büyük ihtimalle ebeveyninizdir. Unutmayın; bu rol değişikliğini rahat bir şekilde kabullenmesini sağlayın. 

Adora Huzur Evi internet sitesinde yer alan hiçbir içerik kaynak gösterilmeden alıntılanamaz, izinsiz olarak kopyalanamaz veya başka mecralarda yayınlanamaz.