A-Dora Huzurevi Etkinlikleri

A-Dora Huzurevi, sakinlerini her gün tedavi edici faaliyetlere yönlendirir. Bu etkinlikler sakinlerimizin hayat kalitesine çok önemli katkı sağlar. Etkinliklerin başlıca faydalarını şöyle sıralayabiliriz; 

  1. Etkinlikler, Alzheimer, Demans, Parkinson, İnme gibi rahatsızlıkları olan bireylerdeki depresyonu engeller. Depresyon, bireylerin zevk aldıkları şeyleri terk etmelerine neden olur ve kendi kendini besler. Bu nedenle depresyondan çıkmanın en temel yöntemi bireyin zevk aldığı faaliyetleri gerçekleştirmesidir. Yapılan zevkli bir etkinlik hastaya bir sonraki etkinlik için enerji kazandırır. Bu sayede depresyon sarmalı tersine çevrilmiş olur.
  2. Planlı günler daha mutlu günlerdir. Deneyimler gösteriyor ki, planları olan bireyler kendilerini daha iyi hissediyorlar. Amaçsız, bütün günü oturarak geçiren bireyler olumsuzluklardan daha fazla etkilenme eğilimindedir.
  3. Hayatın getirdiği sorumluluklar bittiğinde etkinlikler daha önemli olur. Huzurevi sakinleri işe gitmek zorunda değildir. Ayrıca yemek yapma, temizlik, fatura ödeme veya diğer ev işleriyle ilgilenme zorunlulukları da ortadan kalkmıştır. Bu sorumluluklardan artan zamanı yapıcı aktivitelerle doldurmak çok önemlidir.
  4. Etkinlikler bireylere kimliklerini koruma veya yeni kimlikler üretme konusunda yardımcı olur. Kimliğimizi ortaya koyanların bir kısmı, başardıklarımız, becerilerimiz ve özgüvenimizdir. Artık geçmişte rahatlıkla yapabildiklerimizi yapamayınca, özgüvenimizi yitirince ne oluruz? Etkinlikler bireyi zorlayarak, oluşan bu yeni durumdan kurtulmak için yeni deneyimler kazanma fırsatı sunar.
  5. Akranlarla sosyalleşmeyi teşvik eder. Huzurevi, dışarıdan bakıldığında pek fazla hareketin olmadığı, sessiz, sakin bir yer olarak düşünülebilir. Aslında durum bundan çok farklıdır. Huzurevi bünyesinde her gün gruplarla yapılan eğlenceli pek çok etkinlik düzenlenir. Bu etkinlikler sorunları, anıları, mekanları bir olan insanların yepyeni dostluklar kurmasında olanak sağlıyor.
  6. Yaşamın bir amaca ihtiyacı vardır. Huzurevi sakinlerinin yaşadıkları ortama katkıda bulunmalarını sağlayan faaliyetler hayata bir amaç katar. Huzurevi faaliyetlerine katılmak, sanatla ilgili etkinlikler yapmak çok önemli sonuçlar doğurur. A-Dora Huzurevi sakinleri Alzheimer, Demans, Parkinson ve İnme gibi rahatsızlıkları olan bireylerdir. Bu nedenle yapılan etkinlikler onların sağlık durumuna uygun düzenlenir.
  7. Tıbbi bakımın yanı sıra huzurevinde olmanın en iyi tarafı etkinliklerdir. Huzurevi sakinleri sağlık hizmeti alıyor ancak onların yaşam kalitesini yükselten asıl kavram etkinliklerdir.
Adora Huzur Evi internet sitesinde yer alan hiçbir içerik kaynak gösterilmeden alıntılanamaz, izinsiz olarak kopyalanamaz veya başka mecralarda yayınlanamaz.