Alzheimer Bakımı

Alzheimer hastalığı ilk dönemlerde genellikle yavaş ilerler. Ancak bu süreç zamanla hızlanır. Semptomlar bireyin hafızasını, davranışlarını, hareketlerini, konuşmasını, beslenmesini, idrar ve bağırsak fonksiyonlarını ve günlük temel görevlerini zayıflatır. Bu bireyler her yönden bakıma muhtaç hale gelerek, aileleri ve sevdiklerini tanıyamaz hale gelir. 

Aile bireyleri, doğru tedbirleri almayı Alzheimer’ın ilerleyen aşamalarına kadar erteleyebilirler. Bunun farklı sebepleri vardır. Ancak bu tedbirlerin zamanında alınmaması muhtemelen, telaş, kriz ve kötü seçimlerle sonuçlanır. Hastalığın teşhisinden itibaren mantıklı araştırmalar yapmak doğru bir planlama geliştirmek ve sağduyulu kararlar vermek önemlidir. Bu kararların aile içinde görüşülmesi, tüm ailenin katılımıyla alınacak doğru kararların tereddütsüz uygulanması her açıdan olumlu sonuçlar üretecektir. 

Alzheimer’de Hangi Tür Bakım En İyisidir?

Bu sorunun tek bir doğru cevabı yoktur. Alzheimer’in tipi, evresi ve diğer etmenler gözetilerek her aile için kendi doğruları tespit edilmelidir. Alzheimer’lı bir ebeveyne evde bakmak kuşkusuz zorlu bir deneyimdir. Alzheimer dışındaki Demans hastalıkları da dahil olmak üzere bakım yapan bireyler çok yıpratıcı bir dönem yaşarlar. 

Alzheimer’in Erken Aşamaları

Demans veya Alzheimer hastalığı olan sevdiklerinize erken ve orta evrelerde ilk bakım seçeneği evde bakım olabilir. Birçok aile için ebeveynlerini evde tanıdık ve rahat bir ortamda, rutinlere en az düzeyde zarar verecek şekilde tutma seçeneğini tercih edebilirler. Ancak bu durum, bakım hizmeti verenlerin, hiç alışık olmadıkları değişimlere, sevdiklerinde ortaya çıkan işlev kayıplarına ilk elden şahitlik etmeleri anlamını da taşır. Ayrıca doğru eğitime sahip olmayanlar için yanlış bakım ve davranış biçimleri geliştirme riski de taşır.

Alzheimer ile Demans’ın Orta ve Geç Aşamaları

Bu aşamalarda bakımevi veya huzurevi seçeneği en doğru seçenek haline gelir. Alzheimer konusunda uzmanlaşmış A-Dora gibi huzurevleri, bu bireyler için tasarlanmış tesisleri, güvenlik önlemleri, iyi yetişmiş personeli ile mutlaka değerlendirilmelidir. 

İstanbul’da uzmanlaşmış bakımevi veya huzurevi bulmak için çok uğraşmanıza gerek yok. Alzheimer Vakfı tarafından önerilen tek huzurevi ve bakımevi olan A-Dora üç şubesi, Alzheimer, Demans, Parkinson, İnme gibi geriatri hastalarına hizmet vermek için düzenlenmiş tesisleri, her şeyden önce uzman, tecrübe ve vicdan sahibi kadrosuyla hizmetinizde. 

Adora Huzur Evi internet sitesinde yer alan hiçbir içerik kaynak gösterilmeden alıntılanamaz, izinsiz olarak kopyalanamaz veya başka mecralarda yayınlanamaz.