Beyninizi Üzmeyin

Yapılması gereken bazı şeyleri hepimiz yapıyoruz. Ancak yine hepimiz yapılmaması gereken pek çok şey de yapıyoruz ve beynimizi üzüyoruz. Sağlıklı bir yaşam sürmek için vücudumuzun en önemli organı olan beynimize iyi bakmamız gerekiyor. Aşağıda beynimizi zinde ve sağlıklı tutmanın yollarını okuyacaksınız. 

İyi Uyuyun

Örneğin uykusuzluk Alzheimer ve Demans dahil olmak üzere pek çok rahatsızlığa sebep olabilir. Eğer uyku probleminiz varsa akşamları çay, kahve, alkol gibi içeceklerden uzak durmaya gayret edin. Elektronik eşyalar ile olan ilişkinizi düzenleyin ve uyku öncesi ritüelleri oluşturun. Uyku en büyük yardımcınız olacaktır. 

Gerçek Dostlarınız Olsun

İnsanoğlu bağlanma duygusuna ihtiyaç duyar. Sadece birkaç yakın ve gerçek dosta sahip olanlar bu ihtiyacını karşılar, daha mutlu ve daha üretken olurlar. Ayrıca Alzheimer, Demans, Parkinson ve İnme gibi rahatsızlıklardan muzdarip olmaları daha az olasılıktır. Kendinizi yalnız hissettiğinizde sosyal medyayı değil arkadaşlarınızı arayın. Onlarla yeni etkinliklere katılın. 

Yemeğiniz En Güzelinden

Beynin öğrenme, hafıza ve zihinsel sağlıkla ilgili bölümleri, diyetlerinde hamburger, patates kızartması, patates cipsi ve zararlı içecekler bulunan insanlarda daha küçüktür. Bir dahaki sefer canınız kase dolusu cips çektiğinde bir avuç fındık yiyin. 

Müziğiniz En Kalitelisinden Olsun

30 dakika gereğinden yüksek seslere maruz kalanlarda kalıcı duyma kayıpları oluşabilir. Ancak sadece kulaklarınız değil, özellikle yaşlılarda duyma kaybı, Alzheimer ve beyin dokusunda bozulmalarla bağlantılıdır. Bu nedenle cihazınızın sesini kısın ve birkaç saatten fazla sürekli dinlememeye dikkat edin. 

 

Hareketli Olun

Hareketsizlik süresiyle bunama arasında doğrusal bir orantı vardır. Ne kadar uzun süre hareketsiz yaşarsanız bunama olasılığını o kadar artar. Ayrıca Alzheimer’la bağlantılı olabilecek diyabet, kalp rahatsızlıkları ve yüksek tansiyon gibi sıkıntılar da yaşayabilirsiniz. Haftada sadece üç gün mahallede güzel bir yürüyüş veya bahçede geçirilecek yarım saat çok önemlidir. 

Sigara İçmeyin

Zararlarını biliyorsunuz. Halen içiyorsunuz. İçmeyin 

Aşırı Yemek Yemeyin

Doğru türde yiyecekleri bile aşırı tüketirseniz, beyninizin düşünce ve hafıza ağlarında sorunlar ortaya çıkar. Uzun süre aşırı yemek, diyabet, yüksek tansiyon ve kalp rahatsızlıklarına da sebep olur. Bunlar da özellikle Alzheimer ile doğrudan bağlantılıdır. 

Çevreniz Aydınlık Olsun

Yeterince doğal ışık almazsanız depresyona girebilir ve beyninizi yavaşlatabilirsiniz. Araştırmacılar güneş ışığının beynin iyi çalışmasına yardımcı olduğunu göstermişlerdir. 

Adora Huzur Evi internet sitesinde yer alan hiçbir içerik kaynak gösterilmeden alıntılanamaz, izinsiz olarak kopyalanamaz veya başka mecralarda yayınlanamaz.