Alzheimer İle Yaşamak

Aileden birine Alzheimer teşhisi koyulduğunda bireyler kendilerini büyük bir çıkmazın içinde, bunalmış hissedebilirler. Sürekli ilerleme eğilimindeki, aileyi duygusal ve maddi olarak zorlayan bu hastalığa karşı hazır hale gelmek zaman alabilir. 

Hastalık hakkında doğru bilgiye sahip olmak bu zor zamanı atlatmakta yardımcı olabilir. Alzheimer’lı pek çok kişi teşhis aşamasında yaşadığı sıkıntılı dönemden sonra; kesin teşhis konulup hastalık hakkında doğru bilgiye sahip olunca bir rahatlama hissi duymaktadır. 

Aile bireyleri de hastalığın niteliğini anlayıp kabul ettikten sonra, gelişmeler daha hazır olabilir. Daha önce alınan kararlardan farklı olsa bile zevkli aktiviteler yaparak hayatın tadını çıkarmaya vakit olacaktır. Bu süreç aynı zamanda önemli palanlar yapmak ve gelecekle ilgili doğru kararlar almak için kullanılmalıdır. 

Alzheimer İle Nasıl Başa Çıkılabilir? 

Tanı konulup, hastalıkla yaşama gerçeğine adapte olunduktan sonra onunla baş etmeye odaklanmak daha kolay olabilir.  

  • Hastanın varlıklarının ve kişisel güvenliğinin sağlanması için gerekli adımlar atılmalıdır. 
  • Hastalık süresince yaşam kalitesini arttırabilecek rekreasyon, fiziksel ve zihinsel aktiviteler tespit edilmelidir. Alzheimer’lı bireyin ailesi ve çevresiyle olan ilişkilerinde karşılaşacağı değişimler ve bunlara karşı nasıl önlemler alınabileceği gözden geçirilmelidir. 
  • Tedavi süreci ve sonrası ile ilgili maddi konular ayrıntılı olarak hesaplanmalıdır. 
  • Süreçte destek alınabilecek kuruluşlar tespit edilmelidir. 
  • Hastalığın ilerleyen süreçlerinde giderek artan ve derinleşen semptomlara karşı hasta ve aile için en sağlıklı tercih doğru seçilmiş bir huzurevi olacaktır. 
  • Güvenli, doğru ve kaliteli bakım, kaliteli bir yaşam standardı için profesyonel bir altyapıya ihtiyaç duyulacağı unutulmamalıdır. 

A-Dora Huzurevleri – Özel Bakım Üniteleri bu süreçlerin hepsinde size en doğru hizmeti verebilmek için çalışmaktadır. 

Adora Huzur Evi internet sitesinde yer alan hiçbir içerik kaynak gösterilmeden alıntılanamaz, izinsiz olarak kopyalanamaz veya başka mecralarda yayınlanamaz.