Huzurevi ve Aile

Toplumdaki değişim hepimizi derinden etkiliyor. Bu değişimin aile yapısı üzerindeki etkisi ise oldukça dramatik boyutlarda. Geçmişte büyükanneler, büyükbabalar, amcalar, dayılar, yengeler, kuzenler iç içe yaşarken günümüzde aile çok daha az sayıdaki bireyden oluşan bir yapı haline geldi. 

Sayı azalınca doğal olarak ailenin her bir bireyine düşen sorumluluk da arttı. Evlerimiz eskisi kadar çok kullanılmıyor. Gençler okulları veya arkadaşlarından, yetişkinlerse işlerinden ancak ilerleyen saatlerde geri dönüyorlar. Döndüklerinde başka bir koşturmaca içerisine girip akşam ve bir gün sonrasına hazırlıkla yine saatler geçirmek zorunda kalıyorlar. 

Bu koşturmaca sürerken, şehrin o içinden çıkılmaz karmaşasında evlerine tıkılıp kalan ve saatlerce evlatlarını, torunlarını özleyen yaşlılar bir kenara çekilme sıkıntısı yaşıyor. Yaşlı birey, sevdiklerine sıkıntı vermek istemediği için kenarda olan biteni izlerken zaman geçip gidiyor. 

Bir de buna geriatrik sorunlar eklenirse, aslında bir sevgi çemberinde olan yaşlı bireyler tüm bu iyi niyetli insanların arasında çok daha başka sıkıntıları yaşıyor.  

Oysa sadece bakıcı kontrolünde olmak veya bakıcının uzmanlığı Alzheimer, Demans, Parkinson veya İnme gibi sorunlar yaşan bir bireyin ihtiyaçlarını karşılamaya yetmez. Bulunulan çevrenin böyle rahatsızlıkları olan bireyler için düzenlenmiş olması gerekir. Ayrıca bu rahatsızlıkları olan insanların hayatla iletişimleri tamamen kopmuş değildir. Hatta bu iletişimin doğru bir şekilde yönlendirilmesi rahatsızlıklarının gelişimini çok olumlu yönde etkileyebilir. Huzurevi kavramı işte tam bu noktada ortaya çıkıyor. 

  • A-Dora Huzurevleri gibi uzmanlaşmış kurumların kişilere neler kazandırdıkları çok iyi tahlil edilmelidir. 
  • Alzheimer, Demans, Parkinson, İnme geriatrinin çok önemli araştırma konularındandır. 
  • Değerlendirilirken kişinin yaşı, yaşının getirdiği değişimler, genel fiziki durum gibi faktörler önemle izlenir. Bunların ev ortamında yapılabilmesi mümkün değildir. 
  • Ayrıca kişinin kendi yaşına yakın kişilerle oldukça yoğun ve sağlıklı ilişkileri kurabilmesi için doğru adres ancak huzurevi olacaktır. 

Unutmayınız huzurevi bir veda değil, hayatın sorunları arasında sıkışıp kalmış bireyler için sıcak bir “hoşgeldin”dir. 

Adora Huzur Evi internet sitesinde yer alan hiçbir içerik kaynak gösterilmeden alıntılanamaz, izinsiz olarak kopyalanamaz veya başka mecralarda yayınlanamaz.