İnme Nedir? Gerçekler, Masallar

İnme bir çeşit “beyin krizi”dir. Beynin bir bölgesine kan akışı kesildiği zaman ortaya çıkar. İnme sırasında ölen beyin hücreleri nedeniyle, hafıza ve kas kontrolü gibi beynin o bölgesi tarafından kontrol edilen yetenekler kaybolur. İnme, herhangi bir zamanda herhangi birinin başına gelebilir. Yaş, cinsiyet gibi değişkenler çok önemli farklar doğurmaz. 

İnmenin nasıl bir etki yaratacağı, beynin hangi bölgesinde gerçekleştiği ve beynin ne kadar hasar gördüğü sorularının cevaplarıyla ulaşılabilir. Örneğin, küçük bir inme geçiren bir kişide sadece kol ve bacaklarda geçici güç kaybı olabilir. Daha güçlü durumlardaysa, vücudun bir tarafında kalıcı olarak felç olabilir; konuşma kabiliyeti kaybedilebilir. Bazıları tamamen iyileşebildiği gibi, inme geçirerek hayatta kalanların üçte ikisinde kalıcı bir sakatlık gerçekleşir. 

Rakamlarla İnme 

  • Ülkemizde her sene yaklaşık 250.000 kişi felç geçiriyor.
  • Koroner kalp rahatsızlıklarını takiben ikinci en sık ölüm nedeni İnme’dir.  
  • Her 14 dakikada bir kişi İnme nedeniyle hayatını kaybediyor
  • Bu vakalar %80’e kadar önlenebilir!

İnme’nin Çeşitleri 

  1. Hemorajikİnme 

Beyinde bulunan bir anevrizmanın patlaması veya zayıflamış bir kan damarının sızıntısı ile oluşur. Daha az görülen ancak en sık ölümle sonuçlanan vakaların olduğu inme çeşididir. 

İntraserebral kanama ve Subaraknoid hemoraji olmak üzere iki tip hemorajik inme vardır. 

  1. İskemikİnme 

Beyne kan taşıyan damarlardan birinin tıkanması ile gerçekleşen İnme türüdür. Yüksek tansiyon bu tür inmelerin önemli risk faktörünü oluşturur. Tüm İnmelerin yaklaşık %85’i bu tiptedir. 

Embolik ve Trombotik İnme olarak iki şekilde gerçekleşebilir. 

Tüm dünyada en çok ölüme veya yetişkin sakatlığına sebep olan rahatsızlıklardan olmasına rağmen ne yazık ki pek çok efsaneyle sarılmıştır. Bu nedenle bir efsane/gerçek tablosu oluşturmayı uygun gördük. 

İnme Hakkında Doğru Sanılan Yanlışlar! 

EFSANE  GERÇEK 
İnme önlenemez.  İnme %80′e kadar önlenebilir 
İnme’nin tedavisi yoktur.  İnme belirtileriyle karşılaştığınızda hemen 112’yi arayın. Tedavisi mümkün olabilir. 
İnme sadece yaşlılarda
olur.
 
İnme herhangi bir yaşta, herhangi birinin başına gelebilir 
İnme kalpte olur.  İnme bir beyin krizidir. 
İnme nadir olur.  Ülkemizde her 14 dakikada bir kişi inme nedeniyle hayatını kaybediyor. Koroner kalp hastalıklarından sonra en fazla ölüme sebep olan rahatsızlıktır. 

A-Dora Huzurevleri – Bakım Üniteleri, Demans, Elzheimer, Parkinson gibi geriatrik rahatsızlıkların yanı sıra İnme konusunda da uzman kadrosuyla hizmet vermektedir. 

Adora Huzur Evi internet sitesinde yer alan hiçbir içerik kaynak gösterilmeden alıntılanamaz, izinsiz olarak kopyalanamaz veya başka mecralarda yayınlanamaz.