Huzurevinde Doğum Günleri Neden Önemli?

Belli anlar var ki; geldiğinde herkes benzer duyguları yaşar. Kimi yalnızlık sevdalılarının sözlerinden etkilendiği için belki bilinmez, eğer başkasının doğum günüyse kutlanan “yok canım, benim doğum günümde hiçbir şey istemem” klişesini ortaya atan biri mutlaka olur. 

Ama doğum günü yaklaştığında, o meraklı ve endişeli tedirginliği yaşamayan yoktur. İnsanın iş yerinde kendisinden gizli yapılan fısıldaşmaları fark etmek istediği tek dönem doğum gününün yaklaştığı dönemdir. Tüm üzüntülerin, sıkıntıların bir anlığına unutulduğu kişinin kendini dünyanın merkezinde hissettiği başka başka kaç gün var ki? 

Bir de doğum günü hazırlıklarını üstlenen o vefakar kişi var tabii ki! Hazırlıkları yapan, dostları, sevenleri bir araya getiren o güzel insan. İşte o da en az doğum günü kutlanan kişi kadar mutludur ve her şey bittiğinde yaşadığı o başarı duygusu tarifsizdir. 

A-Dora Huzurevi misafirleri Alzheimer, Demans, Parkinson gibi rahatsızlıklarla boğuşuyor. Bu rahatsızlıkların en önemli sonuçlarından biri “hafıza üzerinde yarattığı olumsuz etki”. 

Unutuyoruz ne yazık ki!
Ama siz unutmayın lütfen!
Herkesin doğum günü kutlu olsun! 

Bir tebrik, bir arama bin umuttur insana
Mutlu yıllar, mutlu yıllar sana. 

Can Yücel 

Adora Huzur Evi internet sitesinde yer alan hiçbir içerik kaynak gösterilmeden alıntılanamaz, izinsiz olarak kopyalanamaz veya başka mecralarda yayınlanamaz.