Değiştirilmiş Alzheimer İlaçları Bazı Otizm Türlerini Tedavi Edebilir

A-Dora Huzurevleri-Özel Bakım Üniteleri özellikle Alzheimer ve Demans hakkında dünyadaki gelişmeleri yakından takip ediyor. 

Huzurevlerimizdeki misafirlerimizin daha kaliteli bir yaşam sürmeleri için çıktığımız yolda içine kapalı bir yaklaşımın bizi kendimizi tekrar etmeye iteceğini biliyoruz. 

Faraday ilk elektrik motorunu yaptığında karşılaştığı soru, “Bu ne işe yarayacak?” olmuştu. Bugün kendini bilime adamış cefakar insanlar; Alzheimer, Demans, Otizm gibi sorunları hayatımızdan çıkarmak için bizim “ne işe yarayacağını” bilmediğimiz çalışmalar yürütüyorlar. 

Aşağıda okuyacağınız haber böyle bir çalışmayla ilgili. 

DEĞİŞTİRİLMİŞ ALZHEIMER İLAÇLARI BAZI OTİZM TÜRLERİNİ TEDAVİ EDEBİLİR

Deney fareleri üzerinde yapılan yeni bir çalışmaya göre, Alzheimer ve Demans’lı bireylerin tedavisi için hazırlanmış iki ilaç otizm benzeri özellikleri hafifletiyor. 

NitroSynapsin denen füzyon ilacın, otizmin etken geni olmaya aday MEF2C’nin bir kopyasının eksik olduğu farelerde sosyal ilgiyi arttırdığı, tekrarlayıcı davranışları azalttığı gözlemlenmiştir. 

İlaç belki de tüm Otizm bozukluklarının ortak özelliği olan ve aşırı nöron aktivitesine yol açan sinyal dengesizliğini azaltmayı sağlayarak önemli bir başarı elde etmiş oldu. 

Kaliforniya, La Jolla’daki Scripps Araştırma Enstitüsü, Nöroloji Tanı Merkezi yöneticisi Stuart Lipton “birçok otizm formunun tedavisinin mümkün” olduğunu söylüyor. 

Lipton’un başında bulunduğu ekibin bahsedilen ilacın fareler üzerinde yapılmış deneylerde tüberoz skleroz ve Rett sendromu, otizm etkilerini hafiflettiğine ilişkin yayınlanmamış başka çalışmaları da bulunuyor. 

Yetkililer ilacın bu haliyle insanlar üzerinde etkili olup olmadığını söylemek için çok erken olduğunu ancak sonuçların çok umut verici olduğunu söylüyor. 

London King’s College’dan nöroloji bölüm başkan yardımcısı, Grainne McAlonan konu hakkında “Otizmli bireylere fayda sağlayacak bileşiklerin repertuarına katkıda bulunma ihtimali olan bu tür çalışmaları memnuniyetle karşılıyoruz” diyor. 

İlaç Düeti

NitroSynapsin, Alzheimer ve Demans’lı bireyleri tedavi etmek için yıllarca kullanılmış, memantin’in modifiye edilmiş bir türüdür. 

Memantin’in klinik deneylerde Otizm üzerinde çok sınırlı bir etkisi olduğu görüldü. Lipton bu yetersizliği görmekle birlikte memantin’in önemli bir potansiyeli olduğunu ve henüz “alınması gereken çok yol olduğunu” söylüyor. 

Kaynak: spectrumnews.org 

Adora Huzur Evi internet sitesinde yer alan hiçbir içerik kaynak gösterilmeden alıntılanamaz, izinsiz olarak kopyalanamaz veya başka mecralarda yayınlanamaz.